Jana Jebavá: Pohádky z kanárčí klece

Pohádková kniha pro všechny děti a jejich rodiče i prarodiče obsahuje 3 příběhy propojené postavou kanárka Lojzíka. Autorem textů a ilustrací je Jana Jebavá.

  • Vyprodáno
250 Kč
Kategorie: Knihy
 

Proč jsem napsala knihu pohádek…


Blížil se konec léta 1986 v Mostě a já jsem si s hrůzou uvědomila, že finanční rozpočet rodiny nedovoluje, abychom kupovali nákladné dárky k Vánocům. Proto jsem přemýšlela, a vzpomněla jsem si na Josefa Čapka, že když se mu narodila dcera Alenka, tak v euforii napsal knihu Alence a všem dětem pod názvem Povídání o pejskovi a kočičce.


Naší Barunce se blížil čtvrtý rok života, a tak jsem se rozhodla, že napíšu a nakreslím knížku, aby měla stejnou radost jako Alenka Josefa Čapka. Dva roky jsme opatrovali v proutěné kleci v kuchyni na parapetu kanárka. Byla s ním spousta radosti, ale i starosti. Děti ze sídliště se na něho chodily dívat a Barunka jim vyprávěla, co všechno dokáže, jaké má záliby a čím ho krmíme. Bylo nasnadě, že jsem si vybrala jako pohádkovou bytost našeho kanárka Lojzíka. Pak už jsem jenom psala a malovala obrázky. Jenže korpus pohádky a obrázky ještě nejsou kniha. Nezbývalo, než se obrátit na kamaráda knihaře a rámaře Josefa Otradovce, aby mi s knihou pomohl. V době adventní po svaté Lucii kniha Pohádek z kanárčí klece vyšla jako jedinečný autorský výtisk a já jsem měla pro svou Barunku vánoční dárek.


To bylo radosti. Barunka povídala svým kamarádům v lidové škole umění, že dostala k Vánocům od maminky pohádkovou knížku, kterou jenom pro ni sama napsala a namalovala. Nakonec si jí vzala do školy a musela jsem ji dětem povídat. Příběh je natolik zaujal, že se rozhodly si pohádky samy ilustrovat dle vlastní fantazie.

  

Knížka se stala Barunčiným talismanem a měla vždy čestné místo v knihovně. A když se narodila další holčička v rodině, Violka, a já jsem se stala babičkou, rozhodla jsem se vydat tyto pohádky nejenom pro Violku, ale i pro ostatní děti a jejich prarodiče.

 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.