Výtvarný dělník aneb kreativní design z Leporello

„Když se mě někdo zeptá na mou profesi, nejraději odpovídám, že jsem „výtvarný dělník“. Ctím staré tradice, kdy umění bylo řemeslem, sloužilo lidem a žák se učil u svého mistra. Mým příkladem a inspirací je vše, co shledám zajímavé a stále se učím ze všeho, co se mi líbí, i z toho, co se mi nelíbí. Dávám přednost užitečnosti a praktičnosti, kterou se snažím spojit s harmonií. Dominantní je pro mne tvar, ať pracuji s papírem nebo jiným materiálem. Barevnost je jen doplňkem. Mám ráda jednoduchost, která však není stereotypní. Krátce řečeno, ráda vytvářím něco, co se líbí, a navíc nese i nějaký užitek v denním životě.“

 

Těmito slovy charakterizovala svou práci paní Hana Vyoralová, jejíž vybrané kreativní produkty z papíru nabízíme v rámci našich sezónních akcí a rovněž je pro Vás objednáme na základě individuální poptávky. Rovněž ve vzájemné spolupráci vznikají nové designy, které nás těší.

 

Svůj design paní Hana prezentuje pod značkou Leporello, a proto nám nedalo nezeptat se i na historii tohoto slova, které si asi každý pamatujeme z dětství.

 

hana vyoralova 1 logo_leporello2 leporello origami vaza 

   

„Leporello byl sluha Don Giovanniho v Mozartově opeře. Ačkoli jeho kniha účinkující v opeře nebyla určená zrovna dětem, zrodilo se tak první obrazové leporelo. Pod tímto unikátním názvem se každému v Čechách vybaví obrázkové dětské knížky nebo pohlednice prodávané na hradech a zámcích, které jsou poskládané jako harmonika. Tradici našich leporel obohatil v 80. letech 20. století výtvarník Vojtěch Kubašta o trojrozměrné ilustrace „vyskakující“ z knihy jako malé papírové dioráma, oživené četnými hejblaty. Zatím, co u nás tradice oživlých papírových obrázků lehce usnula, ve světě zájem o papírové objekty stoupá (např. pod označením pop-up book, paper art či paper craft).“

     

Leporello se zabývá autorským obalovým designem, 3D papírovými animacemi a volnou autorskou tvorbou ze speciálních grafických papírů. Svou estetičností zaujme na první pohled, avšak nikdy nezevšední.

 

A jakou má značka Leporello filosofii? Především produkty, které jsou vzhledem k vybraným materiálům ohleduplné na životní prostředí, vypadají luxusně a moderně, ale zároveň si zachovávají elegantní tvarovou jednoduchost a funkčnost.

 

Autorčin web je https://leporello.cz/cz/home

 

leporello hvězdy leporello vejce leporello vejir

leporello zvirata leporello zoo leporello praha web

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.